Poezi / Pergjithmone

Poezia eshte pasion, emocion, dashuri, pikellim - dhe cdo ndjenje qe eshte njerezore.

Pergjithmone

postuar ne 2022

Nese nje dite vdekja me merr,
nese nje dite shpirti im shkon ne qiell,
jo mos u tremb,
jetoj akoma ne shpirtin tend!

Nese nje dite mengjesi agon,
e une sjam aty kur ti me kerkon,
ti mos u tremb,
nuk me sheh por une po fle ne kraherorin tend.

Nese nje dite ti gjendesh ne udhekryq,
tradhetuar e braktisur nga te gjithe,
shpirt mos u tremb,
do jem engjelli yt mbrojtes e do ndryshoj fatin tend.

Nese nje dite do ndiesh mungesen time me teper se kurre,
dhe syte te mbushen me lote dhe pse zemren e ke bere gure,
zemra ime mos u tremb,
jam une qe qaj me syrin tend.

A e kupton, dashuri?
do te te dua edhe pertej vdekjes,
do jesh gjithmone me mua,
dhe pse shume do i ngjash heshtjes.