La falsa Esperanza / Rreth asaj... / (s3ep22)

Ka dicka rreth asaj qe ngjall shpresen dhe deshiren. A do ja dali Nela te jete personazh kryesor i librit?

#prezantim #aeshtedashuri
Eshte dicka e vogel ne te.
E vogel si ajo.
Por dhe e embel, e bukur, e forte; e dashur e cmendur e plot pasion.
Si ajo!
Eshte dashuria per te...

E keshtu qe e njoha. Pa e prite, me zuri te papergatitur. Erdhi nga asgjeja, ose nga qielli, se di nga erdhi, por me gjeti te zhveshur dhe kaq te vullnetshem per te rene ne buzet e saja e per tu bere i saji. Erdhi me pushtoi jo vetem vizionin, jo vetem buzen, por mendjen e shpirtin; i beri te sajat mendimet e mia, te gjitha punojne vec per te e shpirti me fryhet gati te me dale nga kraherori kur sheh ate, kur ndien ate - princeshen e tij.

Ishte magjik takimi i pare... Ishte erresire e forte, e s'kisha nevoje per dritat e zbehta te lokaleve qe te me ndihmonin te shoh rrezatimin e sinqeritetin e fytyres se saj prej nje engjelli. Cfare suprize. Cfare befasimi! Fotot genjejne per te, ajo eshte nje modele, nje misherim i perfeksionit qe koncepton imagjinata ime.

Ishte magjik edhe takimi i dyte... Nuk ishte akoma erresire e forte, e ajo vec dukej me e bukur e me e embel se nje nate me pare. Kafeja e pare se bashku, biseda e pare duke treguar shijet e pikepamjet tona filloi te me rrembeje qe nga zemra e deri ne buzet qe i dhane puthjen e pare, ate qe beri edhe puthjen me te sinqerte dhene ndonjehere...

Por ishte me shume magjik takimi i trete... Diten qe mu desh t'ua beja pushim punetoreve se ajo erdhe e me pushtoi gjithcka; zyren, buzen, shpirtin e cka kam, ndersa duart e mia leviznin siper trupit te saj, pa frike se dikush po na pergjon teksa zbuloja persosmerine e asaj gjeje te vogel cka sot e quaj timen.

Sepse eshte dicka e e vogel ne te.
E vogel si ajo.
Se ajo eshte dicka e vogel.
Aq e vogel sa zemra ime e e vogel sa syte e mi e e vogel sa krejt vlera e jetes sime per mua.
Aq e vogel sa sdua ti heq as shtoj asgje tjeter, asnje tipar ne bukurine e saj a cilesi ne karakteirn e saj, ne si flet a sillet, ne si ecen a reagon, ne si mendon, ne si me pergjigjet, si flet, si ben foto, ne si me prek duart, ne si me perqafon e me puth buzen.

Se ajo eshte dicka e vogel.
E vogel, sa dicka qe quhet dashuri.