Narcizem / 5 pasojat qe na lene narcistet kur me ne fund largohen

Nje jete e gezueshme, eshte jeta me eksperienca qe ndahen me te tjeret.

1. Zvogelimi i vlerave

E para gje qe narcistet synojne te bejne qe nga fillimi, eshte zvogelimi i vlerave te viktimave te tyre. Dhe ca eshte me e keqja, eshte se ata e bejne e ne as qe e veme te deri vone kur gjerat dalin ne siperfaqe.

Ata kan enje problem me veten e tyre, ata nuk ndihen kurre te lumtur e te plotesuar edhe pse shfaqin gjithmone personin konfident dhe te besueshem. Dhe e vetmja menyre qe te ndihen ne nivelin tend, eshte te te ulin ty ne nivelin e tyre. Sepse ata e dine qe smund te vijne kurre tek niveli jot. Dhe do mundohen vazhdimisht te te bejne te dyshosh ne vetvete, sa me shume te jete e mundur.

2. Hiri syve

Tjeter taktike eshte hiri syve qe ata hellin sa here qe i kapim mat. Kur ata perdorin kete metore, na bejne te veme ne pikepytje veten tone, perpiqen te na bejne te dyshojme qe vertete mjnd te jemi te cmendur kur e verteta eshte e kunderta e kesaj.

Nje narcist do na beje te dyshojme fjalet dhe veprimet tona. Ata mashtrojne, menipulojne, perpiqen te na bindin per dicka te pavertete vec qe ne te perfundojme si personazhet e keqinj te filmit. Ata ndryshojne cdo fakt mes nesh derisa e verteta kalon ne krahun e tyre edhe pse eshte e zeza mbi te bardhe - qe nuk eshte ashtu.

3. Fajesia

Narcistet nuk e kane nje ndjenje pergjegjesie. Edhe kur e dijne qe jane me faj, ata kurre nuk e pranojne para askujt, aq me pak para viktimave te tyre.

Cdo narcist ka menyren e vet te shfajesimit dhe justikimit te sjelljes se tij toksike. Por kjo nuk mjafton, ata do vazhdojne ta kalojne fajin tek ty dhe per gjithcka qe shkon keq ne marredhenien tuaj - fajin do e kesh ti. Ne fillim gjithcka eshte e qarte per ty por duke kaluar koha, narcisti do te te bindi qe vec duke ndryshuar ti - gjerat mund te permiresohen.

Edhe kur ata sillen sikur e pranojne fajin, e bejne kete ne nje menyre te semure. Edhe kur kerkojne falje dhe pranojne fajesi per dicka qe kane bere, ata prape do perpiqen te na detyrojne te mendojme se ne e filluam gjithcka, ne provokuam, ne jemi shkaku. Ky eshte plani perfekt per ta.

4. Ndryhsimi i personalitetit

Nuk mjafton qe ata thyejne vetem zemren. Ata duen te te thyejne edhe shpirtin ne cdo menyre te mundshme.

Kur kalon vite ne lidhje me nje person te tille, e gjen te veshtire te njohesh veten me. Cdo shenje e jotja dhe cdo miresi qe ke pase ne fillim, eshte bere pluhur duke qendruar krah' nje personi te tille. Ti e humbet veten krejtesisht duke u perpjekur te gjesh lumturine me nje person te tille.

Dhe ne fund kur ata e kuptojne se ja dolen me qellimet e tyre, atehere ata mendojne se fituan. Ata e dijne per tatuazhin qe na kane lene ne lekure dhe kjo e rrit e kenaq egon e tyre.

5. Humbja e besimit

Te largohesh nga nje narcist eshte nje mision i veshtire. Ata qe e kane provuar, e kuptojne mire kete. Dhe pas largimit, sherimi, eshte edhe me i veshtire. Narcistet te bejne te humbesh besimin ne cdo qenie njerezore tjeter.

Ti tashme ke perjetuar kaq shume zhgenjim e demtim sa eshte e natyrshme per ty te presesh te njejtat gjera nga cdo person tjeter. Ti do mendosh se cdokush ka qellim te te thyeje zemren dhe nuk egziston nje person tjeter qe nuk eshte i tille, nje person qe ja vlen, nje person qe do te te dashuroje vertete. E jo vetem kaq, por ti do humbesh besimin edhe ne vetvete. Ata te bindin se ti sja vlen te duhesh e se ti nuk meriton dashuri te vertete. Ata te bejne te mendosh se ti sje vlen per asgje, aq sa sdo e duash as veten me.