Blog / Cfare e ben nje femer, femer?

Nje jete e gezueshme, eshte jeta me eksperienca qe ndahen me te tjeret.

Eshte nje bote e malle, kaq shume femra qe shohim e takojme perdite, tipe e modele te ndryshme, dikush e bukur dikush e gjate, dikush me stil e dikush me mode, po ca e ben vertete nje femer te qendroje me lart se shoqet e saja te se njejtes moshe e stad?

Besnikeria

Sigurisht qe ne vend te pare eshte besnikeria. Ajo nuk genjen, nuk tradheton, as nuk ve poshte te tjeret. Ajo eshte e ndershme ndaj prinderve te saj sa eshte e vogel dhe e ndaj partnerit te saj sa eshte e malle. Ajo i jep gjithkujt cka Meriton e sidomos atyre qe i kane qendruar prane ne kohe te veshtira.

Fokusi

Fokusi, ne jete e deri ne gjera te perditshme, eshte nje cilesi qe e ben nje femer te deshirueshme ne syte dhe nevojat e atyre qe e njohin. Kjo femer ka qellime dhe plane per ti arrite ato, ajo nuk beson qe jetes mund ti shkosh rreshqitje si ne nje piste akullnaje por e di se jeta ka ngrica te forta dhe veshtiresi.

Disiplina

Disiplina, nuk eshte te kesh gjithmone rrobat me te reja ne treg apo celularin e fundit te markes apple, por disiplina e nje femre te suksesshme ne te qenit femer, esdhte te njohurit e vleres se saj ne karakter dhe jo ne materiale qe posedon.

Morali

Morali eshte nje virtyt qe na mesohet qe ne lindje, dhe nje femer e moralshme e di mire ku ndryshon e mira e saj nga e keqja. Kjo femer nuk perfshihet ne aktivitete imorale dhe nuk ben sjellje jo etike, madje as nuk shoqerohet me ata qe e bejne. Ajo rritet me forcat e veta ne jete dhe kurre duke e mbeshtete shpinen ne zyra luksi apo makina te shtrenjta.

Puna

Puna, eshte nder, nuk eshte kurre turp, dhe nje femer e respektuar nuk ka frike ti zhysi duart me cdo pune qe i kerkohet te rrisi mireqenien e saj.

Feminizmi

Femra, duhet te jete femerore. Dhe feministe! Ajo nuk vrapon kurre te kapi vende te para ne shoqeri dhe kurre nuk i shfaqet papritut partnerit te saj ne punen e tija; ajo e di vendin e saj, vleren e saj, dhe ben gjithmone cka i takon.

Kujdesi

Familja, eshte gjeja me e shtrenjte, dhe nje femer e denje e ve familjen gjithmone te paren. Ajo duhet ta dije qe vite me vone, familja e saj do jete prape aq e re dhe e domosdoshme e do jete aty ta mebshtesi prape ne nevojat e saj, jo i dashuri i saj simpatik qe nderron parfumet perdite apo koleget e saj qe do e nxjerrin rrugeve kur te mos e beje punen. Ajo femer eshte krenare per familjen e saj dhe atje kthen vetem krenari.

Guximi

Trimeria, eshte nje karakteristike qe e dallon femren nga masa e gjere; ajo ka kuraje morale dhe fizike dhe nuk ka frike te perplaset me gjithcka per te fituar cka i takon.

Besimi

Pershpirtshmeria, eshte zanafilla e cdo krijese dhe kjo femer e pranon agzistencen e

Zotit dhe i ndjek fjalet e Tij - ajo e jeton jeten e saj sic duhet ne kete aspect dhe i inkurajon te tjeret te ndjekin te njejten rruge.

Ndjenja

Dashuria, thelbi dhe vatra e kenaqesise absolute, nuk mungon kurre ne veprimet e saj; ajo dashuron dhe lejon te jete e dashuruar.