Narcizem / Kush jane viktimat e preferuara?

Nje jete e gezueshme, eshte jeta me eksperienca qe ndahen me te tjeret.

Sa here, edhe ti ashtu si une per gjate lidhjes time te fundit, e ke gjete veten duke mos fjete naten e duke pyet "pse mua"? Sa here besdisesh dhe frigesohesh kur e gjen veten neper shkrime te autoreve te ndryshem, sikur ata flasin fiks per ty? Nuk eshte koincidence; narcistet jetojne me paterna, dhe ka nje liste te kuptueshme arsyesh pse ata bejne zgjedhjet qe bejne. Por fillimisht, te kemi dicka ne mendje, si permbledhje:

Duhet te dijme fillimisht se narcistet kane nevoje te jene kontrollues, menipulues dhe genjeshtar. Ata nuk kane empati per viktimat e tyre dhe besojne qe jane me te mire se tjeret, gje qe per ta - sherben edhe si justifikim per demin qe bejne. Ata jane gjithashtu xheloze te semure, qe mision kryesor kane peruljen e viktimes tyre. Ka me shume per te fole rreth qellimeve te tyre, por mjafton kaq per momentin, sa per te listuar kater karakteret kryesore qe narcistet preferojne ti kene viktima. Qofte ne dashuri, shoqeri, apo pune, keta vampire do bejne gjithcka per te shkaterruar keta karaktere:

Njerezit e respektuar

Sic nisa te them edhe me lart, narcistet jane gjithmone suprizues dhe lajkatare duke u perpjeke te fusin duart aty ku ka sukses dhe mbaresi. e verteta eshte se ata pelqejne sfidat dhe besojne se jane aq karizmatik saqe mund te marrin dhe te adresojne kedo te beje ate qe ata i urdherojne. Duke shkaterruar dike qe te tjeret admirojne, eshte nje menyre joshese se si keta vampire qe mendojne se jane me te mire e kane gjithcka, hakmerren ndaj te bukures. Xhelozia eshte padyshim nje faktor motivues i madh per ta, por po keshtu eshte edhe nevoja per te treguar saktesisht se cfare jane te afte te bejne. Po, ata duan qe shoqeruesit e tyre, qofshin shoke apo partnere, te jene te frikesuar prej tyre.

Njerezit jo konfident ne vetvete

Ke eshte padyshim opsioni me i lehte kur behet fjale per manipulimin dhe mbajtjen e kontrollit, por narcistet nuk shume pro mbi te eksploruarit e kesaj rruge. Ata qe nuk kane vetebesim dhe kane lufte me vetevleresimin, jane viktimat e persosura, sepse shpesh jane kaq te shtypur dhe jane te izoluar se as nuk e kuptojne se çfare po ndodh me ta. Plus, eshte gjithashtu shume e veshtire qe ata te kene dike per tu adresuar kur kane dyshime (ne narcistin).

Ata qe narcisistet i perceptojne si te dobet dhe te brishte, jane ndoshta viktimat me pak emocionuese per ti dominuar, sepse nuk kerkojne saktesisht nje lufte te madhe, megjithate ata jane ndoshta me te lehte per te ushtruar pushtetin.

Njerezit qe sapo kane dale nga nje lidhje problematike

Kujdes sepse sa here qe je emocionalisht i brishte dhe i prekshem, behesh profili i persosur per te synuar. Ndarjet jane te veshtira per te perballuar dhe behen edhe me te veshtira kur njerezit me personalitete toksike vijne me nje premtim per te sheruar zemren tende te thyer. Megjithese narcistet jane te paafte per te dashur normalisht dhe per te shijuar marredhenie te shendetshme, ata jane mjaft te kudjesshem e te afte per te ushqyer partneret e tyre me cfare ata duan te degjojne, ne menyre qe ti marrin ata ne krahe. Plus, ata, narcistet, gjithashtu do te bindin veten se ju jeni shume te demtuar per te ecur larg vetem dhe te grumbulloni me shume frike e deshtim ne vetvete.

Njerezit qe i duan narcistet

SIgurisht, viktima te lehta. Zbulimi i ketij crregullimi te personalitetit, eshte teper sfidues dhe te vuajturit e dine saktesisht se si dhe kur duhet te japin embelsi. Ata qe jane te ndjeshem per te shijuar vemendjen, duhet te mbeten vigjilente per te mos rene ne kurthe toksik. Ne fund te fundit, vetem për shkak se dikush duket te jete nje foles i mire, nuk do te thote domosdoshmerisht se nuk abuzon. Abuzon, dhe abuzon rende.