Blog / Shenja qe partneri te ka ne dore jo ne prioritet

Nje jete e gezueshme, eshte jeta me eksperienca qe ndahen me te tjeret.

Dashuria nuk ka nje perkufizim te sakte e permbledhes. Nuk ka pase kurre, por sidomos sot. Sot qe ne dashuri ndikon makina, hoteli, shoqeria, orari, dhe sidomos seksi. Por prape mund te themi bindshem qe nje lidhje e drejte e vertete dashurie, eshte nje lidhje qe krijohet nga vleresimi dhe respekti i dyanshem, pra, nga dy partneret. Dhe nese njeri partner ben cdo perpjekje me mundesite e tija e tjetri qendron pa dhene asgje por duke marre cka i kerkohet, atehere lidhja eshte ne telashe. Pastaj behet e natyrshme qe partneri i pavleresuar te kerkoje te terhiqet e te bjeri ne heshtje, sepse njerezit kane nevoje te ndihen te rendesishem e te vleresuar ne nje lidhje, dhe ka disa sinjale qe mund ta kuptojme se kemi hyre ne kete zone: ne zonen e nje partneri, qe te mban per te sigurte.

Partneri yt do tregoje se te ka marre per te sigurt tashme, duke shfaqe disa shenja qe veshtire te humben nese dashurine e ke marre seriozisht. Por ka mundesi, qe dhe nese situata eshte e tille, do i mohosh keto shenja duke u mjaftuar me te mirat e vogla. Por askush nuk duhet te mjaftohet, ndonjehere, sidomos ne dashuri. Sidomos ne nje dashuri qe i jepesh. Dhe nese mendon se partneri spo te jep ca ti mendon se meriton, eshte koha te stepesh pak prapa, te mendosh dhe te kuptosh se ca ti ndien ka me shume rendesi se ca partneri mendon, dhe per ta ndihmuar kete, une kam bere nje liste te shenjave qe tregojne se partneri te ka ne dore, por jo ne prioritet.

Doktoresha Tarra Bates-Duford, e specializuar ne psikologji te disfunksionaliteteve te marredhenieve familjare dhe ne ate te eksperiencave traumatike, gjithashtu keshilltare martesore dhe eksperte e certifikuar e lidhjeve, shpjegon disa raste qe i hasim shpesh dhe qe, sipas saj, jane shenja te qarta te nje partneri qe te ka ne dore, dhe jo ne prioritet.

Nese partneri nuk te falenderon per rolin tend qe ke ne lidhje, atehere partneri nuk e vlereson prezencen tende si partnere. Ne kete model, nese partneri jot nuk e ve re sakrifiicen tende personale me kohen apo shkollen apo familjen tende, per te mbajte lidhjen, dhe nuk merr minuta te te falenderoje per kete, atehere mendo se mosmirenjohja, eshte nje shenje.

Nese partneri shpesh te ve ne pozita, kurre nuk i braktis miqte per ty por pret qe ti ta besh gjithmone, te largon nga disa lidhja tuat apo prioritizon interesat e tij para te tuajve, atehere ndalu pak. Sepse nese ai kerkon qe ti te besh me shume se ai, qofte edhe ne nje orar kafeje qe ai e vendos dhe ti e pranon - kjo eshte nje shenje e malle nenvleresimi. Nenvleresimi, eshte nje shenje.

Nese partneri eshte gjithmone i zene duke bere plane per veten e vet ose per ju te dy pa u konsultuar me ty dhe pastaj shkakton trazira e ben role nese ti planifikon dicka edhe nese ai ska interes, atehere kjo shpjegon se ai te merr per te sigurte. Por ne vend te kesaj, ju duhet te diskutoni bashke gjithcka, me pikepamje nga botet e te dyve se perndryshe, Berja e planeve individuale, eshte nje shenje.

Nese partneri nuk ka interes te provoje gjera te reja me ty, apo te ndajeme ty momentet qe te interesojne, atehere ai mendon se te ka marre per te sigurte. Dhe nese ka momente, qe ti e fton te ndaje kohe me ty apo me familjen tende dhe ai refuzon sepse ka dicka tjeter per te bere qe ne fakt paska me shume rendesi, atehere kjo tregon nje interes vetjak te qarte qeperkthehet ne mungese interesi dhe, Mungesa e deshires per progres, eshte nje shenje.

Nese partneri kalon shume kohe me miqte por ne fund te dites nuk ka kohe per darka a mbremje me ty apo thjesht nuk gjen dot kohe per asgje, do te thote se ata nuk e vleresojne kualitetin e kohes me ty, lodhjen, apo dedikimin. Mospasja e vullnetit per te bere gjera bashke, eshte nje shenje.

Nese partneri refuzon te japi dhe te perpiqet te zgjidhi problemet e ndryshme qe ka lidhja dhe gjithmone ve kushtet dhe definicionet e tij, do te thote se ai vec te mban rreth per aq kohe sa ti pranon rehatine e tij. Lidhjet kerkojne pune dhe perpjekje te dyanshme, nese duam te jemi te lumtur te dy partneret dhe refuzimi per kompromis, eshte nje shenje.

Nese partneri te ben te ndihesh e pasigurt per veten, me shume mundesi nuk te vlereson per ate cka ti je. Nese po ndihesh vazhdimisht ne faj, me ndjesi qe po lendon dike qe se meriton, vecanarisht nese ske bere asgje te padenje te pakten qellimisht, partneri jot mund te jete duke perfituar prej ndjeshmerise dhe dedikit tend dhe perfitimi nga pafajesia, eshte nje shenje,

Nese partneri me pare pergjigjej shume shpejt por se fundmi ka filluar ti okupohet koha, mund te jete nje tjeter shenje se dicka nuk eshte taman si duhet. Nese komunikimi eshte zbehe, ai nuk po te mban lart dhe ne sinkron me mendimet e tija dhe papergjegjshmeria per te shpjeguar, eshte nje shenje.

Nese partneri ka filluar te te beje me pak komplimente apo te shfaqi me pak deshire seksuale se me perpara, kjo mund te jete nje sinjal. Sepse zjarri duhet te jete gjithmone ne nje lidhje lumturisht funksionale. Prekjet fizike jane gjithmone me rendesi ne nje lidhje, ato jane si nje siguri qe koneksioni eshte akoma aty dhe kur mungojne, partneri behet konfuz, sepse ne permbledhje, mungesa e afeksionit, eshte nje shenje.,

Nese partneri ka qene aq i dhene pas teje sa i pelqente e qeshura jote duke pare nje film apo zhurma qe ti beje duke pertype cimcakezin, por tani keto sjellje e besdisin - atehere ai nuk te vlereson realisht per ate qe je. Sjelljet e tua kane filluar ti duken me pak te lezetshme, ai besdiset nga gjithcka qe ti ben e shpeshhere deri ne ankesee e kritike, atehere bej kujdes, sepse kritika ne perditshmeri, eshte nje shenje.

Nese partneri kurre nuk te fton me miqte e tij me te afert nje mbremje shoqerore apo me familjen e tij qe te shkoni per nje vizite, ndoshta ai nuk te vlereson mjaftueshem per te qene pjese e jetes se tij duke ndare gjithcka qe dike e ben ate qe eshte. Partneri ka "detyre" te te perfshije ne cka ai ben ne menyre qe lidhja te forcohet me shume duke u pergatite per nje te ardhme dhe mos harro, se mosperfshirja ne plane, eshte edhe kjo nje shenje,.