Narcizem / Pse ajo saboton suksesin tend?

Nje jete e gezueshme, eshte jeta me eksperienca qe ndahen me te tjeret.

Ujerat jane te qeta, ti mendon se gjerat kane marre kthese per mire dhe dicka e rendesishme ne jeten tende do te ndodhe. Ndoshta ke nje provim te madh, ke nje interviste ne punen e endrrave tua, familja jote ka ardhe per vizite, ose eshte festa e pushimeve por ajo, si gjithmone, vjen aty dhe e prish ate. Ajo vendos te ndahet me ty, te zemerohet, te semuret, te mos shfaqet, ose te beje dicka tjeter te tmerrshme sa te te veje ne siklet. Pikerisht, kur ti po mendoje se ajo po ndryshon, ajo ben dicka te pafalshme.

A duket histori e zakonshme kjo?

Eshte nje histori e zakonshme, ne fakt. Ndodh qe ishte nje periudhe veshtiresie dhe ndryshimesh per mua; ne shtepi, ne familje, ne pune, ne shkolle - dhe pikerisht ne ate kohe, ajo vendosi te zhduket dhe te pranoje se nuk me donte fare. Situata ishte shume konfuze per mua, sepse vec disa dite me pare ne flisnim per martese e per te jetuar bashke. Por ajo zgjodhi pikerisht kohen kur duhet te hidhte hapin e saj drejt nesh e drejt lidhjes tone. Sigurisht, ajo e dinte se sa nervoz dhe i pafuqishem isha ne ate periudhe, qe thuajse kisha mbete vetem duke ike nga gjithkush per shkakun e saj, por ajo ate periudhe zgjodhi te shkeputet...

Kam lexuar e degjuar histori te pafundme nga te mbijetuarit, histori te ndryshme ne skenar por te ngjashme ne dhimbje. Si mund te jene ata kaq te ftohte dhe egoiste? Per tu pergjigje, duhet te kujtojme dy aspektet kryesore te narcizmit: mungesen e ndjeshmerise, dhe egocentrizmin.

Narcistet mund te lendojne, zhgenjejne dhe tradhetojne te dashurit pa nje mendim te dyte. Ata kurre nuk ishin te lidhur sinqerisht me ne, keshtu qe te largohen ose te mos shfaqen nuk eshte ndonje problem i madh per ta. Ata luftojne me marrjen e perspektives dhe kurre nuk pyesin veten: "Si do te ndihesha une nese dikush do ma bente kete mua"? Narcistet duket se nuk jane ne gjendje te vendosin veten ne vend te njerezve te tjere ose te kene largpamesi. Nese ke vene re se ky eshte nje model ne marredhenien tende, me vjen shume keq te them se kjo ka shume pak gjasa te ndryshoje. Sjelljet kthehen ne modele dhe per nje narcisist, modelet jane me te veshtira per t'u ndryshuar sesa per shumicen e njerezve. Kjo per shkak se keto modele jane me shume si tipare fikse te personalitetit te tyre.

Arsyeja tjeter qe narcisi do te sabotoje diten dhe jeten tende te madhe eshte sepse ka te beje me ty, dhe jo me ate. Narcisteve nuk u pelqen te ndajne vemendjen. Edhe nese je femija, burri apo shoku i tyre, ata ndihen te pasigurt dhe te pambrojtur kur te tjeret marrin levdata, njohje, promovime ose sukses. Ata gjithashtu ndihen bosh nga brenda dhe duket se nuk u pelqen qe njerezit e tjere jane te lumtur. Eshte si shprehja e vjeter, mjerimi do shoqeri. Me nje narcisist, gjithcka eshte per ta, gjithmone. Dhe nese nuk ka te beje me ta, ata do te gjejne nje menyre per te shkaterruar gjithcka.

Ky model i ashper sjelljeje te ben te ndihesh sikur po ecen mbi derrasa e njera do jete e kalbur. Kjo te ben te fshihesh e te mos guxosh te flasesh per jeten tende. Gjithashtu e ben sfiduese te shijosh momentet e lumtura ne marredhenien tuaj, sepse gjithmone do presesh te shkelesh ate derrase dhe ajo te shkaterroje gjithcka. Ky eshte nje cikel shume i pashendetshem; narcistet, jane krijuar per te shkaterruar.