Blog / 16 veprime qe nuk duhet te behen gjate [aktit te] seksit.

Nje jete e gezueshme, eshte jeta me eksperienca qe ndahen me te tjeret.

Eksplorimi seksual eshte intim, dhe duhet te jete teper plotesues. Por, pavaresisht kenqesise qe merr, eshte e nevojshme te dihen disa veprime te ndaluara qe nuk lejojne rrjedhen e kenaqesise. Ne kete artikull, kam bere nje liste me disa nga keto veprime, si nje forme e te hedhuri drite ne cka nuk duhet bere ne dhome te gjumit.

1) Te shikosh oren kur po ben seks, jep idene sikur po harxhon kohen. Partnerja do mendoje se ke apo mund te kesh pune me te rendesishme per te bere se ti besh qejfin asaj, keshtu qe sigurohu paraprakisht se sdo kesh nevoje te dish sa eshte ora.

2) Te veprosh cuditshme kur partnerja vonon ose nuk arrin dot ne orgazem, jep idene se seksin e bere vete per veten tende. Kjo eshte ne ide qe sduhet te krijohet, ne seks, kenaqesia e partnerit vjen e para.

3) Te kesh orgazem perpara dhe ta konsiderosh aktin te mbyllur aty, eshte nje shenje egoizmi. Mos e lejo partneren kurre te mendoje se seksin e bere per vete, por sigurohu qe edhe ajo te shkoje deri ne fund.

4) Te kollitesh te fytyra partneres, eshte e shpifur edhe nese e ben ne rruge - e sidomos gjate seksit. Nese te vjen, ktheje koken anash a vendos doren a perdor letra te lagura, bej cte mundesh por jo ne fytyre.

5) Te referencosh nje ish tendin per nje teknike te mire qe ka pase ne seks, kjo eshte nje gje e ndaluar, perndryshe do krijosh kujtime qe sdo harrohen kurre me.

6) Te shtiresh sikur po e shijon seksin nese spo ndodh vertete, te besh gjeste dramatike, ofshama false, etj, eshte nje tjeter jo-jo. Do zbulohesh, do dukesh budalla, dhe do e humbesh ate femer pergjithmone.

7) Te jesh shume i heshtur sikur je ne nje funeral, eshte nje turn-off i vertete. Leviz, bej dicka, thuaj dicka, lesho nje gjemim, nje ofshame, lejoje partneren ta kuptoje qe ty po te pelqen ajo cka po beni dhe nuk e ke mendjen tek finalja e kupes kampioneve.

8) Te jesh nje kontribues pasiv dhe te presesh partneren te beje gjithcka per ty, per ate do jete njesoj sikur po operon nje trup gjysem te vdekur ne sallen e kirurgjise. Leviz, bej veprime, me duar me koke me goje. Mos rri.

9) Te besh fytyra pakenaqesie kur nuk je i kenaqur, nuk eshte gjest i mire. Komuniko, shprehi pakenqesite e tua qe edhe partnerja te kontriboje e ti permiresoje gjerat, mos bej gjeste.

10) Te mos i thuash partneres dicka qe ke qejf te provosh ne krevat, pastaj te perpiqesh te besh vete e te dali e cuditshme, ky eshte nje veprim qe duhet shmange. Asgje nuk e irriton me shume dike, se te duket si eksperiment. Kerko aprovim perpara.

11) Te therrasesh nje emer qe partnerja nuk e ka ose nje pseudonim qe nuk i perket, mos gabo ta besh.

12) Te mos puthesh, eshte nje mekat i rende. Puthja eshte pjesa kryesore e seksit, eshte teper e rendesishme per tu injoruar.

13) Te cosh koken e partneres drejt organit tend gjenital, eshte gjeja me qesharake qe dikush mund te beje ne krevat. Seksi oral eshte ceshtje e ndjeshme dhe nuk duhet te detyrosh dike ta beje pa pelqimin ose kenaqesine e vet.

14) Te nxitosh paralojen, eshte tjeter gabim. Zgjate sa me shume, nxehe sa me shume partneren, dhe gjithcka do jete vecse me e mire.

15) Te leshosh gazra gjate seksit, dhe te sillesh sikur eshte dicka normale, nuk eshte, por eshte vetem qesharake. Mos e bej kurre!

16) Te ndihesh i ofenduar kur partnerja komunikon gjate seksit, nuk eshte e drejte. Seksi, me shume se cdo aktivitet tjeter, ka nevoje per komunikim dhe qartesi ne veprime dhe inisiativa.